MTP

    ATAMIZ

    ATAMIZ
     
    ATATÜRK

    1881
    Düyun-u Umumiye İstanbul'da devlet gelirlerimize el koyduğu yıl Selânik ilimizde doğdu,
    1888
    Babası Ali Rıza Bey'i kaybetti,
    1893
    Annesi Zübeyde Hanım'dan habersiz Selânik Askeri Rüştiyesi'ne yazıldı,
    1896
    Askeri Rüştiye'de Mustafa adlı bir öğretmeni onun Mustafa ismine Kemâl ismini ekledi, aynı yıl Manastır Askeri Lisesi'ne geçti,
    13 Mart 1899
    İstanbul'da Harbiye (Harp Okulu) piyade sınıfına girdi,
    10 Şubat 1902
    Harp Okulu'nu teğmen rütbesiyle bitirerek Harp Akademisi'ne geçti,
    11 Ocak 1905
    Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi'nden mezun oldu ve merkezi Şam'da bulunan 5. Ordu'da görev aldı,
    Ekim 1905
    Bazı arkadaşlarıyla birlikte Şam'da gizli "Vatan ve Hürriyet Cemiyeti"ni kurdu,
    20 Haziran 1907
    Kıdemli yüzbaşı oldu,
    13 Ekim 1907
    Selanik'te 3. Ordu'ya atandı,
    15-16 Nisan 1909
    31 Mart (13 Nisan) ayaklanması üzerine Hareket Ordusu'nun kurmay başkanı olarak İstanbul'a hareket etti,
    6 Eylül 1909
    Selanik'te 3. Ordu Piyade Subay Talimgâhı Komutanı olması, (aynı yıl içinde Kolağası rütbesiyle 38. Piyade Alayı komutanı oldu.)
    Mayıs 1910
    Mahmut Şevket Paşa'nın kurmay başkanı olarak Arnavutluk harekâtına katıldı,
    17-21 Eylül 1910
    Türk Ordusu'nu temsilen Fransa'da yapılan (Picardie) manevralara katıldı,
    13 Eylül 1911
    İstanbul'da Genelkurmay'da görev aldı,
    27 Kasım 1911
    Binbaşı oldu,
    22 Aralık 1911
    İtalyan - Osmanlı, Trablus savaşında Tobruk-Derne hattında savaştı,
    25 Kasım 1912
    Çanakkale Boğazı Harekât Şubesi Müdürlüğü'ne atandı,
    27 Ekim 1913
    Sofya Ataşemiliterliği'ne atandı,
    1 Mart 1914
    Yarbay oldu,
    2 Şubat 1915
    Tekirdağ'da 19. Tümeni kurmaya başladı, (Tümen 25 Şubat 1915'te kuruluşunu tamamlayarak Maydos'a gelmiştir.)
    25 Nisan 1915
    İtilaf Devletlerinin Çanakkele Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine tümeniyle düşmanı durdurdu,
    1 Haziran 1915
    Albay oldu,
    8-9 Ağustos 1915
    Anafartalar Grubu Komutanlığı'na atandı,
    10 Ağustos 1915
    Bizzat idare ettiği taarruzla Anafartalar cephesinde düşmanı geri attı,
    17 Ağustos 1915
    Kireçtepe'de zafer kazandı,
    21 Ağustos 1915
    2. Anafartalar Zaferi'ni kazandı,
    1 Nisan 1916
    Tümgeneral oldu,
    7-8 Ağustos 1916
    Bitlis ve Muş'u düşman elinden kurtardı,
    7 Mart 1917
    Diyarbakır'daki 2. Ordu Komutan Vekilliği'ne atandı,
    16 Mart 1917
    Diyarbakır'daki 2. Ordu Komutanlığı'na asaleten atandı,
    5 Temmuz 1917
    Halep'teki 7. Ordu Komutanlığı'na atandı,
    20 Eylül 1917
    7. Ordu Komutanı sıfatıyla İstanbul'a memleketin ve ordunun durumunu açıklayan tarihi raporunu gönderdi,
    15 Ekim 1917
    7. Ordu Komutanlığı'ndan ayrılarak İstanbul'a geldi,
    15 Aralık 1917
    Veliaht Vahdettin ile Almanya seyahatine gitti,
    16 Aralık 1917
    Devlet tarafından "Birinci Rütbeden Kılıçlı Mecidi Nişanı" aldı,
    7 Ağustos 1918
    Filistin'de bulunan 7. Ordu Komutanlığı'na ikinci defa tayin edildi,
    26 Ekim 1918
    Komuta ettiği 7. Ordu düşman taarruzunu Halep'in kuzeyinde bugünkü sınırlarımız üzerinde durdurdu,
    31 Ekim 1918
    Yıldırım Orduları Grubu Komutanı oldu,
    13 Kasım 1918
    Mustafa Kemal'in Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı'nın lağvı üzerine İstanbul'a gitmesi
    30 Nisan 1919
    9. Ordu Müfettişi oldu,
    16 Mayıs 1919
    Samsun'a gitmek üzere Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan ayrıldı,
    19 Mayıs 1919
    Samsun'a çıktı,
    21-22 Mayıs 1919
    Amasya Genelgesi'ni yayınladı, Milli Kuvvetler'i bir gaye ve bir teşkilat çerçevesinde toplamak amacıyla Sivas Kongresi'ni toplanmaya çağırdı,
    3 Temmuz 1919
    Erzurum'a geldi,
    8-9 Temmuz 1919
    Askerlik görevinden istifa etti,
    23 Temmuz 1919
    Erzurum Kongresi'ni topladı,
    4 Eylül 1919
    Sivas Kongresi'ni topladı,
    11 Eylül 1919
    Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi Başkanlığına seçildi,
    20-22 Ekim 1919
    İstanbul'dan gelen Bahriye Nâzırı (Bakan) Salih Paşa ile Amasya'da görüştü ve Amasya Bildirgesi imzalandı,
    7 Kasım 1919
    İstanbul'da toplanması kararlaştırılan Osmanlı Meclisi için Erzurum'dan Milletvekili seçildi, (Büyük Millet Meclisi'nin birinci dönemi için yapılan seçimde ve ondan sonraki seçimlerde Ankara'dan Milletvekili seçilmiştir.)
    27 Aralık 1919
    Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara'ya geldi,
    16 Mart 1920
    İstanbul'un İtilaf Devletleri tarafından işgali üzerine durumu bütün devletler ve Millet Meclisleri nezdinde protesto etti ve Ankara'da yeni bir Millet Meclisi girişiminde bulundu,
    23 Nisan 1920
    Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açtı,
    24 Nisan 1920
    TBMM'nin ilk başkanı seçildi,
    11 Mayıs 1920
    Padişah ve İstanbul Hükümeti destekli kurmaca mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı, (Bu karar 24 Mayıs 1920'de Padişah tarafından onaylanmıştır.)
    5 Aralık 1920
    İstanbul'dan gelen Osmanlı delegeleri Ahmet İzzet ve Salih Paşa'larla Bilecik İstasyonunda görüştü,
    10 Mayıs 1921
    Büyük Millet Meclisi'nde kurduğu Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Grubu'nun Grup Başkanlığı'na seçildi,
    5 Ağustos 1921
    Büyük Millet Meclisi tarafından Başkomutanlık görevi verildi,
    23 Ağustos 1921
    22 gün 22 gece sürecek olan Sakarya Meydan Savaşı'nı yönetmeye başladı,
    13 Eylül 1921
    Sakarya Zaferi'ni kazandı,
    19 Eylül 1921
    Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşallik rütbesi ve Gazi ünvanı verildi,
    26 Ağustos 1922
    Kocatepe'den Büyük Taarruz'u başlattı,
    30 Ağustos 1922
    Zafer kazandı,
    10 Eylül 1922
    İzmir'e girdi,
    1 Kasım 1922
    TBMM kararıyla saltanatı kaldırdı,
    14 Ocak 1923
    Annesi Zübeyde Hanım'ı kaybetti,
    17 Şubat 1923
    İlk Türkiye İktisat Kongresi'ni İzmir'de açtı,
    13 Ağustos 1923
    2. kez Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi,
    29 Ekim 1923
    Cumhuriyet ilan edildi ve ilk Cumhurbaşkanı seçildi,
    1 Temmuz 1927
    Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk defa İstanbul'a geldi,
    15-20 Ekim 1927
    Büyük Nutku'nu söyledi,
    1 Kasım 1927
    2. kez Cumhurbaşkanlığına seçildi,
    12 Nisan 1931
    Türk Tarih Kurumu'nu kurdu,
    4 Mayıs 1931
    3. kez Cumhurbaşkanlığına seçildi,
    12 Temmuz 1932
    Türk Dil Kurumu'nu kurdu,
    24 Kasım 1934
    Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemâl'e ATATÜRK soyadını veren yasayı kabul etti,
    1 Mart 1935
    4. kez Cumhurbaşkanı seçildi,
    11 Haziran 1937
    Çiftliklerini devlete ve bir kısım gayrimenkullerini Ankara Belediyesi'ne olmak üzere bütün malvarlığını bağışladı,
    5 Eylül 1938
    Vasiyeti'ni yazdı,

    Minnettarız...





    26.08.2011
    9899









    Benzer Konular
  • - Balıkesir Hutbesi
  • - Bursa Nutku
  • - Gençliğe Hitâbe
  • - İstiklâl Marşımız





DUYURU

ANKET

Ülkemizin en önemli sorunu nedir?


Değerlendir

Video Galeri
Teşkilatlarımızdan Haberler
* PARTİMİZE ÜYE OLABİLMENİZ İÇİN*

* Millî Mutabakat Çağrısı

* MTP SANDIĞA GİTMİYOR

* SÖZ KONUSU VATANSA...

* TÜRKİYE SURİYE'YE GİRMELİDİR

Foto Galeri







ATAMIZ

ATAMIZ
 
ATATÜRK

1881
Düyun-u Umumiye İstanbul'da devlet gelirlerimize el koyduğu yıl Selânik ilimizde doğdu,
1888
Babası Ali Rıza Bey'i kaybetti,
1893
Annesi Zübeyde Hanım'dan habersiz Selânik Askeri Rüştiyesi'ne yazıldı,
1896
Askeri Rüştiye'de Mustafa adlı bir öğretmeni onun Mustafa ismine Kemâl ismini ekledi, aynı yıl Manastır Askeri Lisesi'ne geçti,
13 Mart 1899
İstanbul'da Harbiye (Harp Okulu) piyade sınıfına girdi,
10 Şubat 1902
Harp Okulu'nu teğmen rütbesiyle bitirerek Harp Akademisi'ne geçti,
11 Ocak 1905
Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi'nden mezun oldu ve merkezi Şam'da bulunan 5. Ordu'da görev aldı,
Ekim 1905
Bazı arkadaşlarıyla birlikte Şam'da gizli "Vatan ve Hürriyet Cemiyeti"ni kurdu,
20 Haziran 1907
Kıdemli yüzbaşı oldu,
13 Ekim 1907
Selanik'te 3. Ordu'ya atandı,
15-16 Nisan 1909
31 Mart (13 Nisan) ayaklanması üzerine Hareket Ordusu'nun kurmay başkanı olarak İstanbul'a hareket etti,
6 Eylül 1909
Selanik'te 3. Ordu Piyade Subay Talimgâhı Komutanı olması, (aynı yıl içinde Kolağası rütbesiyle 38. Piyade Alayı komutanı oldu.)
Mayıs 1910
Mahmut Şevket Paşa'nın kurmay başkanı olarak Arnavutluk harekâtına katıldı,
17-21 Eylül 1910
Türk Ordusu'nu temsilen Fransa'da yapılan (Picardie) manevralara katıldı,
13 Eylül 1911
İstanbul'da Genelkurmay'da görev aldı,
27 Kasım 1911
Binbaşı oldu,
22 Aralık 1911
İtalyan - Osmanlı, Trablus savaşında Tobruk-Derne hattında savaştı,
25 Kasım 1912
Çanakkale Boğazı Harekât Şubesi Müdürlüğü'ne atandı,
27 Ekim 1913
Sofya Ataşemiliterliği'ne atandı,
1 Mart 1914
Yarbay oldu,
2 Şubat 1915
Tekirdağ'da 19. Tümeni kurmaya başladı, (Tümen 25 Şubat 1915'te kuruluşunu tamamlayarak Maydos'a gelmiştir.)
25 Nisan 1915
İtilaf Devletlerinin Çanakkele Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine tümeniyle düşmanı durdurdu,
1 Haziran 1915
Albay oldu,
8-9 Ağustos 1915
Anafartalar Grubu Komutanlığı'na atandı,
10 Ağustos 1915
Bizzat idare ettiği taarruzla Anafartalar cephesinde düşmanı geri attı,
17 Ağustos 1915
Kireçtepe'de zafer kazandı,
21 Ağustos 1915
2. Anafartalar Zaferi'ni kazandı,
1 Nisan 1916
Tümgeneral oldu,
7-8 Ağustos 1916
Bitlis ve Muş'u düşman elinden kurtardı,
7 Mart 1917
Diyarbakır'daki 2. Ordu Komutan Vekilliği'ne atandı,
16 Mart 1917
Diyarbakır'daki 2. Ordu Komutanlığı'na asaleten atandı,
5 Temmuz 1917
Halep'teki 7. Ordu Komutanlığı'na atandı,
20 Eylül 1917
7. Ordu Komutanı sıfatıyla İstanbul'a memleketin ve ordunun durumunu açıklayan tarihi raporunu gönderdi,
15 Ekim 1917
7. Ordu Komutanlığı'ndan ayrılarak İstanbul'a geldi,
15 Aralık 1917
Veliaht Vahdettin ile Almanya seyahatine gitti,
16 Aralık 1917
Devlet tarafından "Birinci Rütbeden Kılıçlı Mecidi Nişanı" aldı,
7 Ağustos 1918
Filistin'de bulunan 7. Ordu Komutanlığı'na ikinci defa tayin edildi,
26 Ekim 1918
Komuta ettiği 7. Ordu düşman taarruzunu Halep'in kuzeyinde bugünkü sınırlarımız üzerinde durdurdu,
31 Ekim 1918
Yıldırım Orduları Grubu Komutanı oldu,
13 Kasım 1918
Mustafa Kemal'in Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı'nın lağvı üzerine İstanbul'a gitmesi
30 Nisan 1919
9. Ordu Müfettişi oldu,
16 Mayıs 1919
Samsun'a gitmek üzere Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan ayrıldı,
19 Mayıs 1919
Samsun'a çıktı,
21-22 Mayıs 1919
Amasya Genelgesi'ni yayınladı, Milli Kuvvetler'i bir gaye ve bir teşkilat çerçevesinde toplamak amacıyla Sivas Kongresi'ni toplanmaya çağırdı,
3 Temmuz 1919
Erzurum'a geldi,
8-9 Temmuz 1919
Askerlik görevinden istifa etti,
23 Temmuz 1919
Erzurum Kongresi'ni topladı,
4 Eylül 1919
Sivas Kongresi'ni topladı,
11 Eylül 1919
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi Başkanlığına seçildi,
20-22 Ekim 1919
İstanbul'dan gelen Bahriye Nâzırı (Bakan) Salih Paşa ile Amasya'da görüştü ve Amasya Bildirgesi imzalandı,
7 Kasım 1919
İstanbul'da toplanması kararlaştırılan Osmanlı Meclisi için Erzurum'dan Milletvekili seçildi, (Büyük Millet Meclisi'nin birinci dönemi için yapılan seçimde ve ondan sonraki seçimlerde Ankara'dan Milletvekili seçilmiştir.)
27 Aralık 1919
Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara'ya geldi,
16 Mart 1920
İstanbul'un İtilaf Devletleri tarafından işgali üzerine durumu bütün devletler ve Millet Meclisleri nezdinde protesto etti ve Ankara'da yeni bir Millet Meclisi girişiminde bulundu,
23 Nisan 1920
Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açtı,
24 Nisan 1920
TBMM'nin ilk başkanı seçildi,
11 Mayıs 1920
Padişah ve İstanbul Hükümeti destekli kurmaca mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı, (Bu karar 24 Mayıs 1920'de Padişah tarafından onaylanmıştır.)
5 Aralık 1920
İstanbul'dan gelen Osmanlı delegeleri Ahmet İzzet ve Salih Paşa'larla Bilecik İstasyonunda görüştü,
10 Mayıs 1921
Büyük Millet Meclisi'nde kurduğu Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Grubu'nun Grup Başkanlığı'na seçildi,
5 Ağustos 1921
Büyük Millet Meclisi tarafından Başkomutanlık görevi verildi,
23 Ağustos 1921
22 gün 22 gece sürecek olan Sakarya Meydan Savaşı'nı yönetmeye başladı,
13 Eylül 1921
Sakarya Zaferi'ni kazandı,
19 Eylül 1921
Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşallik rütbesi ve Gazi ünvanı verildi,
26 Ağustos 1922
Kocatepe'den Büyük Taarruz'u başlattı,
30 Ağustos 1922
Zafer kazandı,
10 Eylül 1922
İzmir'e girdi,
1 Kasım 1922
TBMM kararıyla saltanatı kaldırdı,
14 Ocak 1923
Annesi Zübeyde Hanım'ı kaybetti,
17 Şubat 1923
İlk Türkiye İktisat Kongresi'ni İzmir'de açtı,
13 Ağustos 1923
2. kez Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi,
29 Ekim 1923
Cumhuriyet ilan edildi ve ilk Cumhurbaşkanı seçildi,
1 Temmuz 1927
Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk defa İstanbul'a geldi,
15-20 Ekim 1927
Büyük Nutku'nu söyledi,
1 Kasım 1927
2. kez Cumhurbaşkanlığına seçildi,
12 Nisan 1931
Türk Tarih Kurumu'nu kurdu,
4 Mayıs 1931
3. kez Cumhurbaşkanlığına seçildi,
12 Temmuz 1932
Türk Dil Kurumu'nu kurdu,
24 Kasım 1934
Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemâl'e ATATÜRK soyadını veren yasayı kabul etti,
1 Mart 1935
4. kez Cumhurbaşkanı seçildi,
11 Haziran 1937
Çiftliklerini devlete ve bir kısım gayrimenkullerini Ankara Belediyesi'ne olmak üzere bütün malvarlığını bağışladı,
5 Eylül 1938
Vasiyeti'ni yazdı,

Minnettarız...





26.08.2011
9899









Benzer Konular
  • - Balıkesir Hutbesi
  • - Bursa Nutku
  • - Gençliğe Hitâbe
  • - İstiklâl Marşımız





  • MTP Resmi İnternet Sitesi
    Son Eklenenler
    * BİTMEYEN SÜRGÜN: KIRIM

    * KANDİLİMİZ MÜBÂREK OLSUN...

    * BİR KERE DAHA SÖYLEYELİM...

    * ANNELERİMİZ'E...

    * 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

    * MANŞET RESMİ 2

    * MANŞET RESMİ 3

    * BÜYÜK YALAN'IN 100. YILINDA...

    * ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...

    * 24 NİSAN'A "ÖZEL" BASIN AÇIKLAMASI

    Duyurular